O tuŻur

tuŻur to mój raj na Ziemi, którym dzielę się z Wami od grudnia 2012r. Powstał on z marzeń o wypoczynku idealnym i doświadczeń moich podróży – odwiedziłam łącznie 5 kontynentów i ponad 40 krajów, niektóre zwiedzałam turystycznie, w kilku mieszkałam i pracowałam. W tych podróżach najważniejsze były dla mnie spotkania z nowymi osobami i lokalną kuchnią oraz doświadczanie życie tak, jak ono biegło tam, gdzie rzucił mnie los. 

W grudniu 2011r. porzuciłam szum i gwar stolicy i osiadłam w urokliwym i zacisznym zakątku Borów Tucholskich. Teraz dzielę się pięknem i spokojem tego miejsca z Wami – tak jak podczas moich podróży wielu moich gospodarzy dzieliło się ze mną tym, co mieli najlepszego. Dlatego chętnie doradzę co warto w okolicy zwiedzić, w którą część sosnowego boru się zapuścić, czy na jakim brzegu zalec w ciszy i spokoju. Podpowiem także jakich lokalnych smakołyków warto spróbować oraz gdzie je kupić. Służę kontaktami do wypożyczalni sprzętu pływającego, lokalnego koła PZW, lokalnych twórców ludowych czy wytwórców żywności tradycyjnej.

Moje agrouroczysko, jak nazwali tuŻur jedni z moich pierwszych gości, to willa zbudowana w 2011r., gdzie na piętrze znajduje się pokój 2-osobowy oraz apartament na wynajem, a na parterze część dzienna do dyspozycji gości zatrzymujących się w willi; tu znajduje się też moje prywatne mieszkanie. To także dwa całoroczne drewniane domki zbudowane w 2015r., malowniczo położone nad potokiem, każdy o pow. 45m.kw. Posesja o łącznej powierzchni 1,34 ha jest zagospodarowana w poszanowaniu zastanego krajobrazu i zapewnia miejsce zarówno do rekreacji i integracji, jak i wiele zakątków do spokojnego wypoczynku – do Waszej dyspozycji są leżaki, hamaki i plaża, podobnie jak boisko do piłki plażowej, grill, wiaty ogrodowe i miejsce na ognisko oraz plac zabaw dla maluchów.

Poza zakwaterowaniem oferujemy też wyżywienie – domową kuchnię opartą o “lekko odmłodzone” tradycyjne przepisy, sezonowe i lokalne produkty, w miarę dostępności wyroby lokalnych wytwórców żywności bądź przetwory domowe – wszystko zgodnie z filozofią slow food, którą to ideę gorąco popieram.

Geograficznie tuŻur leży w Borach Tucholskich, zaś etnograficznie na południowym krańcu Kociewia. Posesja zlokalizowana jest na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Doliny Sobińskiej Strugi (dopływu Wdy), należącego do Wdeckiego Parku Krajobrazowego. tuŻur leży też na obszarze Natura 2000 i na terenie Rezerwatu Biosfery UNESCO – tu naprawdę powietrze jest czyste, lasy i łąki niezadeptane, a zwierzyny do obserwacji w bród. No i ta cisza…